Written by melaladmin بر دی ۹, ۱۳۹۸ در مجله تصویری

این سازه از شمال به جنوب امتداد داشته و از کوه‌های بمو در شمال به منطقه‌ای در نزدیکی روستای ژاومرگ در جنوب می‌رسد، سفال‌های موجود در کناره این دیوار حاکی از آن است که این بنا در دو دوره زمانی بین قرن چهارم پیش از میلاد و قرن ششم میلادی ساخته‌ شده است.

اما، مسؤولان میراث فرهنگی استان کرمانشاه می‌گویند، این دیوار برای باستان‌شناسان ناشناخته نیست در سال‌های قبل نیز بررسی شده و اکنون تنها مقاله‌ای که قبلا در این خصوص نوشته شده بود به چاپ رسیده است.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: این دیوار قبلا در سال 1384 توسط باستان شناسان مورد پژوهش قرار گرفته و در گزارشات ارائه شده خود در رابطه با بررسی‌ شهرستان قصرشیرین به وجود آن اشاره می‌کنند.

علی‌رضا برشاهی به ادامه بررسی‌های پژوهشی در این خصوص اشاره و بیان کرد: تیمی دیگر به سرپرستی «سجاد علی‌بیگی» در سال 1394 براساس مجور پژوهشگاه باستان‌شناسی و پژوهشکده، 25 هزار هکتار از اراضی شهرستان قصرشرین و سرپل‌ذهاب را مورد کاوش قرار می‌دهند.

وی ادامه داد:  این تیم در سال 1395 در گردهمایی سالانه باستان‌شناسان به وجود این دیواره اشاره و مقاله آن را منتشر می‌کنند.

برشاهی تصریح کرد: این دیوار از قبل شناسایی شده حتی پیش از آن هم در نقشه‌های قدیمی مربوط به روابط بین ایران و عثمانی به وجود این دیوار با کارکرد دفاعی اشاره شده است.

سجاد علی بیگی، دانشجوی دکترای باستان‌شناسی در دانشگاه تهران در این رابطه اعلام کرد: تخمین زده می‌شود که این دیوار دارای تقریباً یک‌میلیون مترمکعب سنگ باشد و ساخت چنین اثر بزرگی از نظر نیروی کار، مواد و زمان به منابع قابل‌توجهی نیاز داشت.

ترک نظر